کایمریک آموزش ایران مدیرکل آموزش و پرورش

کایمریک: آموزش ایران مدیرکل آموزش و پرورش پژوهش سرا استعدادهای دانش آموزان حوزه‌های فناوری‌های نوین

گت بلاگز اخبار کنکور و دانشگاه آماری از ثبت‌نامی‌های کنکورتجربی و پرسشها پیش‌روی آنها

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در جامعه ما کنکور قالبی است که وقت بروز استعدادها را از دانش‌آموزان می‌گیرد. 

آماری از ثبت‌نامی‌های کنکورتجربی و پرسشها پیش‌روی آنها

آماری از ثبت نامی های کنکورتجربی و پرسشها پیش روی آنها

عبارات مهم : آموزش

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در جامعه ما کنکور قالبی است که وقت بروز استعدادها را از دانش آموزان می گیرد.

به گزارش ایسنا، علی زرافشان در همایش تجلیل از دانش آموزان برتر کنکور سراسری و مسابقه های جشنواره های دانش آموزی استان مرکزی، گفت: با وجود اینکه کنکور وسیله ای است جهت شناسایی استعداد دانش آموزان، ولی همین مقوله خود را به نظام اموزش و تربیت تحمیل کرده به نحوی که سایر استعدادهای دانش آموزان دیگر قابل شناسایی نیست.

وی اظهار کرد: جوایز اعطا شده است در این آیین تجلیل، در بخش های متفاوت و با عناوین متعددی مانند زبان انگلیسی، مسابقه های دست ورزی، مسابقه های آزمایشگاهی و غیره بود، تعدد این عناوین، نشان دهنده تنوع علایق و استعدادهای دانش آموزان است و نشان از آن دارد که هر کدام از این نونهالان دارای شاخصه های ممتازی هستند که می توانند در آن بخش بدرخشند.

آماری از ثبت‌نامی‌های کنکورتجربی و پرسشها پیش‌روی آنها

زرافشان با اشاره به رویکرد تازه نظام آموزش و پرورش جهت ایجاد زمینه و وقت بروز استعدادها در بین دانش آموزان، افزود: در گذشته استعداد منحصر به هوش افراد بود، البته هنوز هم یکی از انواع استعداد، هوش ذهنی و نظری هست. امروزه طبق مطالعات انجام شده است ، ثابت شده است که دانش آموزان دارای یک هوش نیستند، بلکه از تنوع هوش بهره مندند، به همین جهت این روزها صحبت از تنوع استعدادهای دانش آموزان در میان هست، ولی اینجا چیزی که حائز اهمیت هست، آشنایی این هوش ها در بین دانش آموزان است .

وی با بیان اینکه تشخیص درست جایگاه و شغل آینده هر دانش آموز، منوط به آشنایی استعدادهای منحصر به فرد اوست، افزود: نظام آموزش و پرورش در سال های اخیر تلاش کرده تا دانش آموزان در ۹ سال ابتدایی تحصیل، فرصتی جهت بروز توانمندی های متنوع خود را داشته باشند، به همین جهت معلمان با شناسایی نوع استعداد در دانش آموزان، زمینه جهت حمایت آنها را فراهم می کنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در جامعه ما کنکور قالبی است که وقت بروز استعدادها را از دانش‌آموزان می‌گیرد. 

زرافشان ادامه داد: کلیشه قرار دادن یک استعداد به معنای مسدود کردن فضا جهت بروز دیگر استعدادهاست، وظیفه نظام اموزش و تربیت فراهم آوردن خوابیدن جهت بروز استعدادهای دانش آموزان در موقعیت های متفاوت هست، قالب بندی دانش آموزان در یک فرم و حرکت جمعی آنها در یک مسیر، وقت بروز استعدادهای دیگر را از بین می برد، متاسفانه کنکور از جمله این قالب هاست که وقت بروز استعدادها را از دانش آموزان می گیرد .

زرافشان عنوان کرد: بنا بر آمار عضویت دانش آموزان در کنکور ۹۷ ، در سال آینده ۶۸۰ هزار دواطلب صرفا در رشته تجربی عضویت خواهند کرد که این میزان نسبت به سال قبل ۱۳۰ هزار نفر زیاد کردن متقاضی را در این بخش نشان می دهد، این حجم متقاضی در بخش تجربی حاکی از کم کردن متقاضیان در رشته های ریاضی و انسانی است و این در حالی است که یک جامعه جهت حرکت در مسیر توسعه علاوه بر نیاز به دکتر و پرستار به همان میزان به فارغ التحصیلان علوم پایه نیز نیاز دارد.

در سال های آتی در حوزه علوم پایه با پرسشها جدی روبرو هستیم

آماری از ثبت‌نامی‌های کنکورتجربی و پرسشها پیش‌روی آنها

وی اظهار کرد: در مدارس کشورمان در سایه روش برگزاری کنکور، حافظه گرایی و آزمون زنی جایگزین فضای تحقیق، مطالعه و درک مفهومی مطالب درسی می شود، این عنوان ضمن اینکه آموزش و پرورش را از دستیابی به اهدافش دور می کند، توازن جامعه علمی را نیز برهم می زند، لذا در سال های آتی در حوزه علوم پایه به لحاظ کیفیت و کمیت دچار مسئله جدی خواهیم شد.

زرافشان افزود: هجوم متقاضیان به سمت رشته تجربی، جهت آن ها آسیب هایی را بدنبال دارد، مجموع رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تنها ۱۵ هزار نفر را جذب خواهند کرد، در نتیجه خیل عظیم پشت کنکوری ها و ازدحام بیش از حد در این رشته شانس قبولی افراد را کم کردن خواهد داد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: در جامعه ما کنکور قالبی است که وقت بروز استعدادها را از دانش‌آموزان می‌گیرد. 

وی با اشاره به استعدادهای خارق العاده دانش آموزان در جشنواره های متعدد، خاطرنشان کرد: در وهله اول آموزش و پرورش باید شرایط را جهت بروز تفاوت ها در ابعاد متفاوت وجودی دانش آموزان فراهم کند که این مهم در روانشناسی به هوش های چندگانه معروف هست. استعدادهای متعدد، روحیه تحقیق و پژوهش گری و یافتن پاسخ پرسش ها در میدان عمل، دستاوردهای ارزشمند دانش آموزان ماست که البته کنکور هیچ کدام از این دستاوردها را به رسمیت نمی شناسد.

زرافشان تصریح کرد: آموزش و پرورش بایستی شرایط را جهت گزینش های متفاوت دانش آموزان فراهم کند تا آنها بتوانند در این زمینه خود را محک زده و استعدادهای خود را بسنجند، ما باید شرایط را در دوره ابتدایی و اول متوسطه به نحوی فراهم کنیم تا قالب های خاص در مدارس ما وارد نشوند، از بین بردن آزمون نمونه و استعدادهای درخشان جهت پایه هفتم، نمونه ای از سیاست های اتخاذ شده است در همین راستاست.

آماری از ثبت‌نامی‌های کنکورتجربی و پرسشها پیش‌روی آنها

وی بیان کرد: در سال ۹۶ در کنکور سراسری رشته ریاضی، تعداد ۱۵۰ هزار داوطلب جهت ۳۰۰ هزار صندلی شرکت کردند و این بدان معنی است که جهت هر دواطلب دو صندل ی وجود داشت، در رشته انسانی نیز اوضاع به همین منوال هست. همچنین ۳۵۰ هزار داوطلب پایه ششم جهت شرکت در آزمون نمونه دولتی شرکت می کنند که فقط ۵۰ هزار نفر در این آزمون پذیرفته می شوند یا در آزمون استعدادهای درخشان ۲۵۰ هزار نفر شرکت می کنند که پذیرفته شدگان ۱۵ هزار نفر هستند و این در حالی است که خیل عظیمی از دانش آموزان جهت نخستین بار شکست آموزشی را تجربه خواهند کرد.

زرافشان با بیان اینکه درست است مسابقه کردن جهت دانش آموزان امری مطلوب است ولی این امر تبعاتی نیز در برداشته، ادامه داد: تبلیغات گسترده کلاس های کنکور و پایین آمدن سن آمادگی جهت کلاس های کنکور تا سطح اول دبستان از جمله تبعات این مسابقه نفس گیر جهت دانش آموزان است.

وی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۰ سند راهبردی نخبگان و استعدادهای برتر تصویب شد که بر پایه آن آموزش و پرورش به جای فضای گلخانه ای باید شرایط باغچه ای را جهت دانش آموزان مهیا می کرد، تا افراد در یک فضای طبیعی به یک رشد نسبی دست یابند، در همان سند ضمن تاکید بر عدم جداسازی دانش آموزان به ایجاد زمینه جهت فعالیت های دورن و برون مدرسه ای اشاره شده است هست، شرکت دانش آموزان در جشنواره های متعدد مانند جابر بن حیان همان فعالیت های برون مدرسه ای است که زمینه جهت بروز خلاقیت های آنان را فراهم می آورد .

زرافشان بیان کرد: امروزه با توجه به شرایط موجود، زمینه جهت بروز استعدادهای دانش آموزان فراهم شده است و امیدواریم از این طریق بتوان رشد علمی کشور را شاهد باشیم .

واژه های کلیدی: آموزش | آموزشی | استعداد | استعداد | کنکور سراسری | استعدادهای درخشان | اخبار کنکور و دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog